Bäst genom tiderna

Tabellerna på denna sida visar de tio bästa löparna genom tiderna på de olika distanserna i Viruddenloppet. Löpare som med en stjärna* har deltagit under flera år med tider som skulle gå in bland de tio bästa resultaten.

_10 km Herrar

Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Martin Öhman *
1981
Hässelby SK
32,00
2015
2
Fred Grönwall *
1981
Roma IF
32,37
2016
3
Lars Södergård*
1983
Vallentuna FK
32,38
2011
4
Björn Torssell
1980
Hässelby SK
33,09
2011
5
Henrik Löfås
1983
Upsala IF
33:24
2014
6
Martin Stjernlöf
1987
Eskilstuna Friidrott
33,27
2016
7
Daniel Antonsson
1993
Roma IF
33,30
2015
8
Daniel Hejdström*
1979
Roma IF
33,41
2014
9
Anders Södergren
1977
Östersund
34,01
2011
10
Olof Thunegard
1968
Roma IF
34,15
2010

* Lars Södergård 2012 – 33,04
* Daniel Hejdström 2012 – 34,04
* Fred Grönwall 2015 – 33,00, 2014 – 33,53
* Martin Öhman 2011 – 33,00

_10 km Damer

Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Gabriella Samuelsson*
1987
Hässelby SK
35,53
2010
2
Louise Stuxgren
1984
Roma IF
38,38
2015
3
Tove Langseth
1975
Spårvägens FK
38,57
2013
4
Tove Rönnbäck
1997
Visborgs OK
39,04
2015
5
Ida Kellström*
1997
Roma IF
39,12
2015
6
Lina El Kott Helander
1994
Gotland Sports Academy
39,56
2016
7
Johanna Brinne Roos
1976
Spårvägens FK
40,18
2012
8
Nora Ericsson
1993
Roma IF
40,34
2015
9
Maria Maripuu
1978
Trångsvikens IF
40,40
2016
10
Åsa Edman
1962
Roma IF
41,44
2012

* Gabriella Samuelsson 2012 – 38,08, 2016 – 37,18
* Ida Källström 2014 – 41:06, 2015 – 40,48

5 km Herrar

Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Daniel Antonsson
1993
Roma IF
15,22
2017
2
Erik Norrbom
1993
Turebergs FK
15,41
2012
3
Niklas Andersson
1978
Hässelby SK
16,35
2015
4
Gunnar Durén
1963
Hässelby SK
16,39
2013
5
Isak Lidström
1988
Morjärvs SK
16,44
2017
6
Johan Heinz
1972
Klubblösa IF
17,15
2012
7
Tommy Öhman
1984
Roma IF
17,19
2017
8
Björn Torssell
1980
Hässelby SK
17,22
2015
9
Ola Ravald
1960
Ås IF
17,48
2015
10
 Rasmus Hemph
1976
Hemlingby LK
18,02
2015
_5 km Damer
Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Ida Kellström
1997
Roma IF
19,05
2016
2
Karin Johansson
1979
IF Linnéa
19,23
2013
3
Amanda Gardelin
1991
Värmdö BK
19,31
2017
4
Maria Maripuu
1978
Trångsvikens IF
19,38
2017
5
Johanna Brinne Roos*
1976
Spårvägens
FK
19,50
2013
6
Elin Löfås
1987
Turebergs IF
19:59
2014
7
Agneta Ledin Näslund
1970
Trångsvikens IF
20,15
2012
8
Lin Mandelberg *
1982
Roma IF
20,23
2015
9
Lotta Lindsén
1990
Turebergs FK
20,49
2016
10
Emma Löf Hagström
1994
Spårvägen
FK
21,09
2013
10
Frida Erlandsson
1999
Fårösund
21,09
2016
10
Louise Sandberg
1976
Saltsjö-boo
21,09
2015
* Lin Mandelberg 2014 – 21:09
* Johanna Brinne Roos 2010 – 19,59; 2011 – 20,00
_5 km Killar
Namn
Ålder*
Klubb/ort
Tid
År
1
Albin Lillieström
15
Ljungsbro
18,23
2012
2
Jacob Klinth
15
IFK Lidingö Friidrott
19,03
2016
3
Hugo Sträng
14
Värmdö
19,04
2013
4
Patrick Sandqvist
14
Herte
19,11
2016
5
Hugo Lillieström
13
Ljungsbro
19,23
2012
6
Hugo Sträng
15
Värmdö IF
19,26
2014
7
William Yttergren
15
Roma IF
19,41
2015
8
Johan Tiricke *
14
Tyresö FF
19,43
2016
9
Tomas Tiricke *
12
Tyresö
19,56
2014
10
Gustaf Olsson
14
Götene IF
20,13
2012
* Johan Tirike 2015 – 19,58
* Tomas Tiricke 2016 – 20,01
**
_5 km Tjejer(<15 år)
Namn
Ålder
Klubb/ort
Tid
År
1
Emelie Jakobsson
15
Älta
21,38
2012
2
Hanna Näslund
12
Trångsvikens IF
21,46
2012
3
Elina Hellgren
12
Vallentuna FK
21,57
2016
4
Linnea Folkow
12
GKIK/Jitex
22,06
2016
5
Cecilia Ankarfjord Lundin
14
IFK Strängnäs
22,23
2017
6
Josephine Axelsson
14
Stuvsta
22,27
2016
7
Alva Lord
14
Ingarö
23,10
215
8
Elsa Snäckerström
14
Uppsala
23,36
2015
9
Nora Thudén
15
Rönninge
23,42
2015
10
Tilde Ingvarsson
14
Sveg
23,50
2017